
AGORA – KADA TELO POBEĐUJE BOLEST: Kriza kao uslov i početak društvenog oporavka
Societas određuje bios – od toga kako čovek doživljava sebe i društvo kao okvir u kome svet njegovog života izrasta, zavisi kako će se odnositi prema biosu u celini, kao jedinstvenom kosmičkom fenomenu.
.
Dilema odgovornost prema životu: biti konzumer sadašnjosti ili brinuti za buduće generacije?
.
Stvaranje krize ima smisla ukoliko se iz nje izvodi ono najbolje savremenog postojanja.
Društveni život određuje bios – zato što je nosilac samosvesti koja brigu o budućim generacijama postavlja kao moralni imperativ. Kriza je porađanje moralnog imperativa – način na koji se podiže svest. Ali tu nastaje i sukob između onih koji žele potrošnju i bezbednost sa onima koji žele prava, koja su uslov mogućnosti autonomije volje…
.
U kontekstu urušenih institucija i sistemske korupcije, studentski protesti u Srbiji predstavljaju radikalan vid otpora društvenoj patologiji. Društveni život je neraskidivo povezan s biosferom – ne samo u ekološkom, već i u ontološkom smislu – a odnos društva prema sebi uslovljava i karakter njegovog odnošenja prema biosu kao jedinstvenom kosmičkom fenomenu. Studentski pokreti nisu samo reakcija na institucionalnu represiju, već stvaraju krizu kao uslov mogućnosti moralnog imperativa – prostor za dijagnostikovanje društvenih bolesti i njihovo prevladavanje.